Katar Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA), tezel kurye bu yılın ilk çeyreğinde merkezde elleçlenen yükte% 4,7 artış bildirdi.

Merkez, 2020 yılının ilk çeyreğinde 529.436 ton kargo işledi: sargı bezi fabrikası Ocak ayında 176.279 ton, Şubat ayında 173.248 ton ve Mart ayında 179.909 ton.

Havaalanı, bu büyümeyi, Covid-19 salgını sonucunda dünya çapında taşınan artan sayıda temel mal ve tıbbi malzemeye bağladı.

SED ayrıca, ülkenin amiral gemisi taşıyıcısı olan Qatar Airways Cargo’nun, salgın sırasında tıbbi kargo ve insani yardım için artan pazar talebini karşılamak için her gün yaklaşık 175 yük gemisi ve göbek uçuşu yapmaya devam ettiğini söyledi.

SED, yalnızca geçtiğimiz ay içinde Qatar Airways Cargo’nun, Covid-19’dan etkilenen çeşitli bölgelere 100.000 tondan (yaklaşık 1.000 tam yüklü Boeing 777 yük gemisine eşdeğer) tıbbi ve yardım malzemelerinin taşınması için hükümetler ve STK’lar ile birlikte çalıştığını bildirdi. planlanmış ve kiralanmış hizmetlerde.

HIA, taşıyıcının ayrıca Çin, Hindistan, İran, Kuveyt, Lübnan, Fransa, İspanya, İtalya, Belçika, Almanya, Polonya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’ya temel malzeme taşıyan charter uçuşları yaptığını söyledi.

Geçen hafta, tek bir günde, Qatar Airways Cargo, koronavirüs yardım yardımı olan ülkeleri desteklemek için 78 kargo ve 69 kargoya özel yolcu uçağı uçuşu gerçekleştirdi. Bu, taşıyıcının 24 saatlik bir sürede gerçekleştirdiği en yüksek kargo uçuşu sayısıdır.