Kimse ekonomik bunalımın ne zaman biteceğini bilmiyor. Birçok şirketin ilk çeyrekte para kaybetmesi ve ikinci çeyrekte daha kötü sonuçlar alması şaşırtıcı değildir. Kurye Bunun yerine, yatırımcılar pandemi sonrası yeniden açılmada kimin en hızlı toparlanabileceğini ve pazar payını kazanabileceğini bulmaya çalışıyor.

Bu yüzden hiç kimse United Airlines’ın (NASDAQ: UAL ) yılın ilk üç ayında 1.7 milyar dolar kaybettiğini umursamıyor . Havayolu endüstrisi için şu anda ölçülen metrikler likidite ve nakit yanmasıdır. Bir şirket rezervlerini yavaşlatırken, insanların tekrar uçmaya başlamasını beklerken hayatta kalma şansı artar.

Cuma günü, Birleşik yöneticiler bu çeyreğin başında 40 milyon $ ila 45 milyon $ arasında negatif nakit akışı getirmeyi planladıklarını söylediler . Eğer iş sonbaharda kalkmazsa, çıkışları günde 20 milyon dolara düşürmek için istemsiz öfke düşüneceklerdir. Buna karşılık American Airlines, günde 70 milyon dolar yanıyor ve Haziran ayına kadar günde 50 milyon dolara ulaşmayacak. 

https://medium.com/@tezelkurye/kiral%C4%B1k-kurye-0212-438-6305-0216-330-20-00-kiral%C4%B1k-motorlu-kurye-759c12410913

İşte United’ın krizi nasıl yönettiğine daha yakından bir bakış:

İsteğe Bağlı Harcama: Uçuş programlarını kısmak, 20.000 işçiyi ücret ödemeden geçici izin almak, dış satıcılardan satın alma ve hizmetleri askıya almak, yeni projelerde işi durdurmak – daha az uçakla daha düşük bakım ve yakıt maliyetlerinden bahsetmemek – yakılan para miktarı.

Tüm bunlara göre, United, bu çeyrek bütçesine kıyasla 5,5 milyar dolar işletme giderlerinden tasarruf etmeyi ve sermaye harcamalarını% 50’den fazla ya da yaklaşık 2,5 milyar dolar azaltmayı beklediğini söyledi. :tezel kurye

  • Chicago O’Hare’deki United Clubs’da çalışmak da dahil olmak üzere 200’den fazla altyapı projesinin ertelenmesi; Newark, New Jersey; ve Washington Dulles havaalanları – 60 milyon dolar. 
  • Teknolojiyle ilgili 300’den fazla projeye daha az harcama – 300 milyon dolar
  • Yerleşik ürün tekliflerini basitleştirmek – 30 milyon dolar.
  • Daha az reklam – 60 milyon dolar
  • Satıcı hizmetlerini ortadan kaldırmak veya yapılan saatleri azaltmak – 45 milyon dolar

Filo Değişiklikleri: United, federal düzenleyiciler uçağı tekrar uçmak için güvenli olarak onayladığında bu yıl 16 Boeing 737 MAX teslim etmeyi bekliyor. Çin Merkez Bankası ile yakın zamanda yapılan satış-geri kazanım gelirlerinden uçak için ödeme yapacak. 2021 yılında 24 MAX uçak daha gelecek. 40 uçak, 2021 yılı sonunda teslimat için planlanan MAX uçak sayısının yarısından daha az.

United, bu yıl Boeing’den sekiz 787-9 ikiz koridorlu uçak ve 2021’de sekiz 787-10s almayı bekliyor. Laderman, uçakta üretimin koronavirüs pandemisinden önce başlamış olduğunu söyledi, bu nedenle yeniden planlama teslimatı finansal olarak pratik olmayacaktı. Ancak, şirketin varlık elde etmek için nakit kullanmayacağını da vurguladı. Sadece tam olarak finanse edebileceği uçakların teslimatını alacaktır.

Ek 131 MAX uçağının 2022 ve sonrasında teslim edilmesi planlanmaktadır. “Bu teslimatların zamanlamasını Boeing ile tartışıyoruz. Ancak kesin olan bir şey var: Onlara ihtiyacımız olmadıkça ve ihtiyacımız oluncaya kadar bu uçaklardan herhangi birini almayı beklemiyorum ”dedi.

Finansman: Daha önce de belirtildiği gibi, United 30 Eylül’e kadar işçilere ödeme yapılmasına yardımcı olmak için 5 milyar dolarlık acil federal yardım alıyor. Bundan sonra şirket, çalışanların işgücünün büyüklüğünü, sınırlı sayıda rezervasyon ve uçakla uçuşa getirmeleri için sonlandıracak . United ayrıca bir hisse senedi teklifiyle 1 milyar dolar topladı ve 2.75 milyar dolar borç aldı. 

Havayolunun daha fazla finansman sağlaması gerekiyorsa, kilometre programının 10 milyar doları, uçak, yedek motor, parça, simülatör ve ekipman ve rotalarda 2 milyar dolar da dahil olmak üzere teminat olarak mevcut 20 milyar dolardan fazla varlığa sahiptir. kalkış ve iniş yuvalarının formülle doldurulduğu ve rakiplere satılabildiği yoğun havalimanlarına.

Yetkilendirme: Yönetim, hizmet sunmanın ve son derece verimli hale gelmenin yeni yolları da dahil olmak üzere şirketin her parçasını daha az gezginle bir dünyaya hazırlanmak için yeniden tasarlıyor.

Başkan Scott Kirby, United’ın daha fazla teknoloji uygulamasıyla “maliyetleri sistemden kalıcı olarak çıkaracağını” söyledi. United, bu noktada herhangi bir göbeği kapatmayı planlamıyor, ancak olasılığı dışlamadı. 

“Kutsal inekler yok… Ve Birleşik’in hayatta kalmasını, başarılı olmasını ve halkımız için mümkün olan en iyi işlere sahip olmasını sağlamak için gereken zor kararları alacağız” dedi. Kirby, işçileri serbest bırakmak için acı çekecek, ancak şirket hayatta kalmak için gereken buysa bunu yapmakta tereddüt etmeyecek.

Kirby, bu yıl hisselerinin% 70 düştüğü United, seyahat kısıtlamaları hafifletildikten sonra uçağın hizmete sunulmasını muhafazakâr hale getireceğini söyledi çünkü “kesinlikle yanlış başlangıç ​​olma olasılığı var, ikinci bir dalga var” dedi. “İlk yeşil sürgünleri gördüğümüzde iki ayağımızla atlamayacağız. Dikkatli olacağız. Ve ilk adım olarak nakit akışı baş dönmesine geri dönmek için gerçekten çok çalışacağız. ”

Likidite sonrasında, borcun azaltılmasının büyümeye veya hissedarların getirilerine yeniden yatırım yapılmasına göre öncelik kazanacağını da sözlerine ekledi.

Havayolu stokları, hafta sonu Warren Buffet’in Berkshire Hathaway’in sektörü bir kayıpla terk ettiğini, çünkü koronavirüs krizini temelde dönüştürdüğü ve büyüme şansının ardından pazar öncesi eylemde keskin bir düşüş yaşadı.